Pracovní komise pro porodnictví MZ ČR
PROHLÁŠENÍ ODBORNÝCH SPOLEČNOSTÍ
(Péče o matku a dítě)
Vyšlo v časopise:
Ceska Gynekol 2012; 77(6): 563-564
Kategorie:
ZPRÁVY ČGPS ČLS JEP
České zdravotnictví může být právem hrdé na svůj systém péče o těhotné, rodičky a novorozence.
I v zahraničí vysoce oceňované tuzemské výsledky v poskytování péče o těhotné, rodičky a novorozence vznikly na podkladě dlouhodobě systematicky vybudované mezioborové spolupráce gynekologů, porodníků, neonatologů, pediatrů, genetiků, porodních asistentek a dětských sester.
Nevidíme proto důvod, proč měnit dobře fungující koncepci poskytování perinatologické péče v České republice.
Postavení porodní asistentky a lékaře nelze v naší zemi chápat jinak než jako vztah, ve kterém obě složky hrají zcela nezastupitelnou roli stran týmové spolupráce.
Jak porodní asistentky, tak i lékaři odvádějí vysoce odbornou/specializovanou činnost, a je proto na odborných společnostech obou skupin, aby dále spolupracovaly jako doposud.
Pokud budou žadatelky o perinatologickou péči minoritně vyžadovat alternativní služby, je dnes v České republice dostatek porodnických zařízení, mezi kterými si mohou zcela svobodně/demokraticky vybrat a svoje potřeby tak uspokojit.
Veškerá péče, která je poskytována matce a jejímu novorozenému dítěti v rámci novorozeneckých oddělení, je vysoce specializovaná. Zahrnuje všechny prvky komplexní péče – sledování dítěte, léčbu a prevenci patologických stavů, provádění povinných screeningových vyšetření a v neposlední řadě péči o rozvoj kojení a komplexní edukaci matky. Tento systém péče je dobře zavedený, je v zájmu matky a dítěte a přináší velmi dobré výsledky. Počet žen požadujících dobu hospitalizace kratší než 72 hodin je minimální. Pokud však matka na předčasném propuštění (případně na tzv. ambulantním porodu) trvá, potom lze dítě propustit pouze v případě, že jeho propuštění není lékařem kvalifikováno jako ohrožení života. V případě předčasného propuštění nesou rodiče za zdravotní stav dítěte plnou odpovědnost
MUDr. Vladimír Dvořák doc.
předseda
ČGPS ČLS JEP
MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.
místopředseda
ČGPS ČLS JEP
doc. MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
předseda Sekce
porodnické analgezie a anestezie ČGPS ČLS JEP
prim. MUDr. Martin Čihař
místopředseda
České neonatologické společnosti ČLS JEP
MUDr. Hana Cabrnochová
předsedkyně
Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP
Praha, 30. října 2012
Praha, 31. října 2012
Mgr. Irena Köhlerová, MBA
Odbor zdravotních služeb
Palackého náměstí 4, 128 01 Praha 2
Prohlášení Sekce porodnické analgezie a anestezie při ČGPS ČLS JEP
Výbor Sekce porodnické analgezie a anestezie při ČLS JEP (dále jen SPAA) se zásadně distancuje od výroků pana prof. MUDr. Aleše Roztočila, DrSc., které vyjádřil ve veřejných sdělovacích prostředcích o „Prohlášení odborných společností“ v Pracovní komisi pro porodnictví MZ ČR.
Pan poslanec opakovaně veřejně sdělil, že „Prohlášení“ a ukončení práce ve výše uvedené komisi, bylo dílem jednotlivců a nikoliv kolektivním rozhodnutím členů řádně zvolených orgánů perinatologických společností v naší zemi.
Odborné stanovisko předsedy SPAA doc. MUDr. Antonín Pařízka, CSc., jakožto i způsob jeho činnosti ve výše uvedené „Pracovní komisi“, bylo plně v intencích usnesení, resp. doporučení celého výboru SPAA (jednohlasně odsouhlaseno!).
Výroky pana poslance Parlamentu ČR Aleše Roztočila hrubým způsobem znevažují demokratické principy, které v ČLS JEP, resp. jeho společnostech, zcela běžně fungují.
S pozdravem
MUDr. Jan Bláha, Ph.D.
místopředseda
Sekce porodnické analgezie a anestezie při ČGPS ČLS JEP
MUDr. Michal Koucký, Ph.D.
člen výboru
Sekce porodnické analgezie a anestezie
při ČGPS ČLS JEP
Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicínaČlánek vyšel v časopise
Česká gynekologie
2012 Číslo 6
Nejčtenější v tomto čísle
- Monochoriální biamniální gemini se společným žloutkovým váčkem při UZ vyšetření v I. trimestru –je zde zvýšené riziko vrozené vývojové vady?
- Domácí porody v České republice
- Doporučení k předpisu kombinované hormonální antikoncepce
- Konzervativní postup v léčbě placenta accreta – dvě kazuistiky